Розробки уроків та занять

                                    Тема. Масова частка елементів у речовині (7кл)



Цілі: ознайомити з поняттям « масова частка»,закріпити знання про хімічні формули й уміння обчислювати відносну молекулярну масу; розширити знання про частки з математики для обчислення масової частки елемента в складі речовини; навчити обчислювати масову частку елемента в складі складних речовин, виховувати в учнів допитливість, прагнення брати активну участь у пошуку нового знання.

Тип уроку: поглиблення знань, формування практичних умінь і навичок.

Форми роботи: фронтальне опитування, , евристична бесіда, самостійна робота.

 Oбладнання й матеріали: періодична система хімічних елементів.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу



II. Фронтальне опитування.

. На які  класи поділяються речовини за складом?

. Які речовини називаються простими?

. Які речовини називаються складними?

. Що таке відносна атомна маса?

.Що таке відносна молекулярна маса?

.Бінарні сполуки--

 

Перевірка домашнього завдання:

Mr(2SO2) =

Mr(5H2O) =

Mr(C6H12O6) =



ІІІ. Актуалізація опорних знань

. Чи можна стверджувати, що маси кожного атома в молекулі речовини однакові?

(Ні, тому що в усіх елементів різні атомні маси)

. Співвідношення мас атомів у складі молекули складної речовини постійне чи змінне?

(Постійне, тому що постійним є склад речовини)

. Як обчислити співвідношення мас атомів у молекулі?

Розгляньмо на прикладі бінарних сполук.

                                                       MgO

Ar(Mg) = 24;Ar(O) = 16

m(Mg):m(O) = 24:16 = 12:8 = 6:2

Отже, співвідношення мас атомів можна виразити невеликими додатними цілими числами.

 

Це співвідношення постійне. Обчислимо співвідношення атомів у молекулі Na2SO3

Ar(Na) = 23;Ar(S) = 32;Ar(O) = 16

m(Na):m(S):m(O) = 46:32:48

 

. Як можна виразити склад речовини у відсотках?

(Якщо прийняти відносну молекулярну масу речовини за 100 %, то маса кожного елемента може бути виражена як масова частка цього елемента в складі молекули)

.Що ми будемо розуміти під масовою часткою елемента?(Величина, що показує, яка частина від загальної маси буде припадати на масу певного елемента)

 

(ω).-- масова частка елемента



IV. Вивчення нового матеріалу

де n — число атомів елемента в молекулі;

Аг — відносна атомна маса елемента;

Mr — відносна молекулярна маса.

Наприклад: CO2

 

Розв’яжемо наступні задачі.

Завдання 1. Обчисліть масові частки елементів у складі крейди CaCO3

 

Відповідь: 40%,12%,48.

.Відносна формульна маса деякої сполуки Карбону з Оксигеном дорівнює 44 а.о.м., масова частка Карбону дорівнює 27,3%.Визначте формулу цієї сполуки.

Відповідь:CO2

.Обчисліть,де більша масова частка Карбону в ацетилені(C2H2) чи бензені(C6H6).

Завдання 2. Самостійна робота

— Обчисліть масові частки елементів у складних речовин Al2O3,H2O,H2SO3

Після закінчення роботи на дошці виписуємо всі отримані учнями результати, визначаємося з помилками і коригуємо.

 



V. Узагальнення і підбиття підсумків.Оцінювання.



VI. Домашнє завдання

Прочитати параграф, відповісти на запитання.

Обчислити масові співвідношення елементів і масові частки елементів у молекулах:

BaCl2, NaI, PH3, H3PO4.

    Тренувальні вправи з теми «Кисень» 7 клас

1.Позначте символ Оксигену

а.О

б.Н

в.N

2.Позначте правильне твердження щодо фізичних властивостей кисню

а.Газ без кольору,маку та запаху,погоно розчинний у воді

б.Газ без кольору,з різким запахом,добре розчинний у воді

в.Блакитний газ,добре розчинний у воді,притягується магнітом

3.Позначте,як погасити предмет,що горить

а.Залити бензином

б.Винести на свіже повітря

в.Перекрити доступ кисню

4.Складіть формули оксидів за їхніми назвами

а.Алюміній оксид

б.Сульфур(ІV) оксид

в.Фосфор(V) оксид

5.Підкресліть формули оксидів

SO2, О2, К2О, NaBr, MgCl2, CrO3

6.Складіть рівняння реакцій добування оксидів з простих речовин

а.ніроген(ІІ) оксид

б.сульфур(ІV) оксид

7.Визначте масову частку Оксигену в таких оксидах(СО2, SO2)

8.Здійсніть перетворення

H2O2 -> O2 -> SO2 -> SO3  

              

   

 Тренувальні вправи з теми “Вуглеводні” 9 клас

1.Якщо твердження правильне поставте +, якщо неправильне -.

.Пропан є гомологом метану

.Насичені вуглеводні не розчиняються у воді

.У насичених вуглеводнях хімічні зв’язки між атомами Карбону одинарні
.Парафін – це суміш рідких вуглеводнів

.Бутан є гомологом метану

.Метан - дуже токсична речовина

.Насичений вуглеводень із чотирма атомами Карбону- це Бутан

.Значний внесок у розвиток органічної хімії зробив О.М Бутлеров

. Значний внесок у розвиток органічної хімії зробив Ф.Кекуле

.Молекула метану має форму правильної трикутної піраміди

.Метан за звичайних умов газуватий

.Насичені вуглеводні добре розчиняються у воді

2.Установіть відповідність між назвою вуглеводню та його формулою

1.Метан                                       a.C2H6

2.Пропан                                     b.CH4

3.Пентан                                      c.C3H8

4.Етан                                           d.C5H12

3.Розташуйте назви алканів за порядком збільшення їхньої молярної маси:

1.Етан                                        a.30

2.Гексан                                    b.72

3.Пентан                                   c.86

4.Бутан                                      d.58

4. Якщо твердження правильне поставте +, якщо неправильне -.

.Етин є гомологом метану

.Етен та етин – вуглеводні

.Етен за звичайних умов є рідиною

.З етину добувають поліетилен

.Етин добре розчиняється у воді

.Етен нерозчинний у воді

.Під час згоряння етину утворюється вуглекислий газ і вода

.Під час згоряння етену утворюється вуглекислий газ і вода

.Під час згоряння однакових обємів етену та етину витрачаються однакові обєми кисню

.Етин за звичайних умов газоватий

.Етен та етин – гомологи

.У молекулі етину між атомами Карбону є потрійних хімічний зв’язок

5.Установіть відповідність між формулою вуглеводню та його назвою

1.CH4                           А)Етан

2.С2Н2                         Б)Метан

3.С2Н4                         В)Етен

4.С2Н6                      Г)Етин

                                   Д)Пропан

6.Визначте молекулярну формулу насиченого вуглеводню,відносна молекулярна маса якого дорівнює 72.

7.Де більше молекул: у порції етану обємом 22,4 л. (н.у.) чи етилену масою 56 г.?

8.Обчисліть масову частку Карбону в пентані

9.Обчисліть відносну густину етану за воднем

10.Випишіть формули гомологів насичених вуглеводнів

CH4, С2Н2, С2Н6, С3Н6, С3Н8, С4Н10, С10Н22, С4Н8, С5Н8, С8Н18

11.Обчисліть,який обєм за нормальних умов займає пропен масою 260 г.

12.Який обєм кисню (н.у) необхідний для повного окиснення метану масою 62 г. ?

13.Спалили 5 моль метану.Який обєм вуглекислого газу виділився?

14.Здійснити перетворення

СН4 -> C2H2 -> C2H4 -> C2H6

C -> CH4 -> CH3Cl -> CH2Cl2

15.Обчисліть відносну густину ацетилену за озоном.


Тренувальні вправи з теми: «Основні класи неорганічних сполук» 8 клас

1.У якому ряду речовин наведено тільки кислоти?

а. Na2SO4, BaO, Fe2O3

б. Al2O3, SO3, H2CO3

в. H2SO3, H2SO4, H2CO3

2.Кислотою є :

а. CO2

б.NaOH

в.HNO3

3.Основою є:

а.Na2O

б.NaOH

в.Na2SO4

4.Оксидом є:

а.Ba(OH)2

б.BaO

в.BaSO4

5.Позначте хімічну формулу нітратної кислоти

а.HNO2

б.HNO3

в.H2NO2

6.До якого класу сполук належить речовина K2SO3?

а.Основи

б.Кислоти

в.Солі

7.В наведеному переліку формул підкресліть формули солей

NaCl, BaO, CuSO4, NaOH, Mg(OH)2, Fe2O3, MgCl2, Na2SO3

8.Запишіть назву речовин.

ВаО

Мg(OH)2

CaCO3

H3PO4

9.З’єднайте лініями формули речовин,що здатні взаємодіяти одна з одною

1.Mg(OH)2                     а.KOH

2.MgCl2                          б.NaCl

3.AgNO3                         в.HNO3

10.Складіть рівняння  реакцій взаємодії окисдів з водою

SO2 + H2O ->

SO3 + H2O ->

BaO + H2O ->

Na2O + H2O ->

11.Обчисліть масу зразка магній сульфату кількістю 0,35 моль

12.Обчисліть масу солі,що утворюється під час взаємодії калій гідроксиду масою 40 г. з хлоридною кислотою

13.Обчисліть масу сульфур(IV) оксиду об’ємом 44,4 л. (н.у.)

14.Обчисліть масу нітратної кислоти,що необхідна для нейтралізації розчину,який містить барій гідроксид масою 60 г.

15.Здійснити перетворення

К -> K2O -> KOH -> KCl


Тренувальні вправи з теми: «Початкові хімічні поняття» 7 клас

 

1.Хімія вивчає:

А) хімічний склад фізичних тіл;

Б) розподіл хімічних речовин у всесвіті;

В) речовини та їхні взаємоперетворення

2.Установіть відповідність:

Речовина                                  Тіло

А) скло                                  1) термометр

Б) папір                                 2) склянка                

В) алюміній                          3) зошит

Г) ртуть                                 4) ложка

3.Позначте розділ наук,до яких відносять хімію:

А) гуманітарні

Б) природничі

В) економічні

4.З’єднайте лініями суміш та метод її розділення:

Вода з тирсою                           Випарювання

Вода з бензином                       Фільтрування

Вода з лимонною кислотою    Відстоювання

5.Установіть відповідність між елементами та числом протонів у ядрі:

А) Na                             1)  13

Б) Ca                              2)  20

B) Al                              3)  11

6.Позначте назву металічного елемента:

А) натрій

Б) оксисен

В) хлор

7.Позначте назву не металічного елементу:

А) кальцій

Б) сульфур

В) барій

8.Позначте формулу складної речовини:

А) О2

Б) Н2

В) CaO

9.Обчисліть відносні молекулярні маси речовин:

А) Mr(CaO)

Б) Mr(Na2CO3)

B) Mr(NaOH)

10. Визначте валентність елементів у сполуках:

СО2,    P2O5,   BaCl2,   H2S,  PH3

11.У скільки разів атом Сульфуру важчий за атом Оксигену

12.Обчисліть масову частку Гідрогену в речовині Н3РО4

13. При нагріванні кальцій карбонату (CaCO3) масою 36 г. утворюється кальцій оксид (CaO) масою 20 г. та вуглекислий газ (CO2). Складіть рівняння цієї реакції та обчисліть масу вуглекислого газу.


 
Урок на тему "Обчислення маси елемента в складній речовині за його масовою часткою"

 
7 КЛАС

Тема. Відносна молекулярна маса речовини. Її обчислення за хімічною    

           формулою.     
Навчальні цілі:

  • поглибити поняття про хімічну формулу, її використання для розрахунків; 

  • дати поняття про відносну молекулярну масу; 

  • формувати вміння й навички обчислювання за хімічними формулами;

  • навчити визначати відносну молекулярну масу простих і складних 

           речовин за їх  формулами; 

  • виховувати почуття відповідальності, 

  • розвивати пізнавальний інтересу в учнів.

Очікувані результати навчання

Учень повинен знати: 

  • Як позначається величина відносної молекулярної маси;

  • Визначення відносної молекулярної маси;

  •  алгоритм обчислення відносної молекулярної маси речовини;

   Учень повинен уміти:

  • Обчислювати відносну молекулярну масу різних за складом речовин.

Тип уроку:   засвоєння нових знань. 

Форми роботи:   розповідь, самостійна робота, робота в парах.

Обладнання:   періодична система хімічних елементів, підручник, дидактичні картки, картки із задачами, набір відповідей до задач, концентрована хлоридна кислота, розчин аміаку.

   Міжпредметні зв’язки: математика, українська література.

   Базові поняття та терміни:  відносна молекулярна маса речовини.














ХІД УРОКУ

І. Релаксація (2хв).                                                                                    

                                                                               Учні слухають та уявляють

Слухаючи вислів про найпоширенішу речовину на землі – воду, ви заплющіть очі й уявіть воду у її природних станах: річку, озеро, море.

Вода – ти саме життя, ти наповнюєш нас радістю,що не пояснити ніякими почуттями, з тобою  повертаються до нас сили з  якими ми вже попрощалися”

             Антуан де Сент-Екзюпері

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів (5хв).

      

  1. Фронтальна бесіда:                                                                                                 

                                                                                                    Запитання  вчителя

  • Яка формула води?

  • Дайте визначення поняття «валентність».

  • Яку валентність у сполуках проявляють Оксиген, Гідроген, Натрій, Алюміній?

  • Чи всі елементи проявляють у сполуках сталу валентність?

  • Назвіть елементи, які виявляють змінну валентність.

  1. Робота з картками.                                                                        

Учитель демонструє формули сполук, учні називають відмінність у цих формулах. Наприклад, Cu2O і  CuO,  NО2  і   N2О. 

                                                                                               Відповіді учнів

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності (2хв).

  • шляхом створення проблемної  ситуації 

П’ятачок та Вінні-Пух йшли на День народження до ослика Іа та несли йому три кульки. Кульки були заповненні різними газами: киснем, воднем та повітрям. Одна з них весь час чомусь хотіла злетіти, інша намагалася впасти на землю. П’ятачок та Вінні-Пух вирішили дізнатися про причину цього явища у Мудрої Сови.

Як ви вважаєте, якою була її відповідь?                               Пропозиції учнів

  • шляхом бесіди.

Запитання:

- З чого складаються речовини?

- А молекули?

- Про яку характеристику атома ми вже говорили?

- А чи має масу молекула?

                                                                   Повідомлення  вчителем теми уроку

Отже, завданням нашого уроку є:

навчитися визначати хімічну величину, яка дає змогу порівняти маси різних речовин однієї і тієї ж кількості.

В основі цих обчислень лежить поняття «відносна молекулярна маса».

                                                                      Учитель називає навчальні цілі уроку

  • поглибити поняття про хімічну формулу, її використання  для розрахунків;

  • ознайомитись із поняттям  “відносна молекулярна маса речовини”; 

  •  формувати вміння й навичк иобчислювання за хімічними формулами;   

  •  навчитися визначати відносну молекулярну масу простих і складних 

          речовин за їх  формулами; 

  • виховувати в собі почуття відповідальності


ІV. Вивчення нового матеріалу (15хв)

                                                                                              Запитання  вчителя

1. Бесіда:

  • Із яким поняттям співзвучна тема уроку? (Із відносною атомною масою.)

  • Із чого складаються молекули речовини? (З атомів.)

  • Чи пов’язана ця величина з відносною атомною масою? Як саме? (Сума атомних мас складає відносну молекулярну масу.)

                                                                                                 Відповіді учнів

  1. Робота з підручником

  • Учні читають визначення відносної атомної маси.

                                                                            



  1. Завдання вчителя:      мотиваційний прийом «Відгадай і обчисли»

Перед вами завдання: обчислити відносні молекулярні маси речовин, які є відгадками до загадок від Мудрої Сови.

                                                                            Учитель загадує загадки

Загадки:

  • Я – газ  без кольору, без смаку.

Я непомітний в вишині.

Та жити, друзі, неможливо

Без мене людям на Землі.

Я вам будинок обігрію,

В лікарні вилікую вас.

А, реагуючи із воднем,

Я воду утворю для вас.

Якщо колись (не дай-то Боже),

Я зникну раптом на Землі,

Життя зупиниться назавжди.

Я – найцінніший на Землі.

(Кисень)

                                     Обчислення відгадують і обчислюють Mr кисню:

                                           Мr (О2)=16·2=32

  • Ти рідка, тверда, ще й пара.

Знають всі тебе сповна.

Не звариш без тебе страви,

Хоч сама ти несмачна.

(Вода)

                                 Обчислення відгадують і обчислюють Mr води:

                                       Мr (Н2О)=1·2+16=18

                                              Учні роблять записи на дошці і в зошиті

                                                                 



V. Фізкульт хвилинка (1хв).

                                                                              Учні виконують вправи

Раз -  підняли руки вгору,

Два – нагнулися додолу,

Три, чотири – рівно встати,

Будем знову працювати.

VІ. Закріплення вивченого матеріалу (15хв)

                                                                                           Учні працюють у групах            

  1. Робота в групах.

Учні кожної групи одержують завдання пізнавального характеру. Потрібно прочитати запропонований матеріал та обчислити відносну молекулярну масу речовини.

Завдання: 

  • І група.     Мr (NaCl)=23+35,5=58,5

  • ІІ група.    Мr (СО2)=12+16·2=44

  • ІІІ група.   Мr (СаСО3)=40+12+16·3=100

  • ІV група. Мr (СаО)=40+16=56

. 

                                                                                               

  1. Виконання учнями тесту.                                       Самостійна робота


Запитання до учнів: Чи виконали ми завдання , що було поставлене перед нами на початку уроку?

                                                                                                   Запитання до учнів

  1. Бесіад із учнями:

  • Дайте визначення поняття «відносна молекулярна маса речовини».

  • Як визначити відносну молекулярну масу речовини?

                         Як її позначають?

                                                                                                

VІІ. Підведення підсумків. Оцінювання (4хв)

                                                                                                Гра «Мікрофон»

Озвучте свою думку про цікаві моменти уроку за допомогою уявного мікрофона.

На уроці я дізнався про…


VІІІ. Домашнє завдання (1хв).

  • Опрацювати §17; 

  • Опрацювати конспект уроку

Контрольна робота з біології(8кл,1 семестр)

                                                  Варіант1  

Тестові завдання(0.5б)

1.Гладкими є мязи:

а)кисті; б)язика; в)шлунка

2.Кістка грудної клітини:

а)променева; б)атлант; в)грудина

3.Хлоридна кислота виділяється до порожнини:

а)глотки; б) товстого кишечнику; в)шлунка

4.Карієс- це захворювання:

а)шлунка; б)зубів; в)печінки

5.Кисень переносять:

а)лейкоцити; б)еритроцити; в)тромбоцити

6.Скільки шлуночків у серці:

а)4; б)3; в)2

7.Дайте визначення(1.5б)

Гемофілія-

Гомеостаз-

8.Дайте відповідь на запитання(2б)

а) Яке значення має дихальна система?

б) Чому потрібно загартовувати свій організм?

в) Назвіть органи травної системи та їх функції.

 

 

                                                            Варіант2  

Тестові завдання(0.5б)

1.До кісток верхньої кінцівки належить:

а)великогомілкова; б)атлант; в)променева

2.Гастрит- це захворювання:

а) шлунка; б)печінки; в)зубів

3.Пепсин виробляють:

а)слинні залози; б)клітина шлунка; в)клітини стравоходу

4.Жовч виділяється до порожнини:

а) тонкого кишечнику; б) товстого кишечнику; в) шлунка

5.Яка кількість камер у серці:

а)4; б)3; в)2

6. Зсідання крові забезпечують:

а)лейкоцити; б)еритроцити; в)тромбоцити

7.Дайте визначення(1.5б)

Дихання-

Гастрит-

8.Дайте відповідь на запитання(2б)

а)Яке значення має травна система?

б)Які функції виконують вітаміни?

в)Назвіть органи дихальної системи та їх функції.

      Контрольна робота з біології 9 клас (1 семестр)

                                      ВАРІАНТ 1

Тестові завдання (0,5б)

1.Прокаріотичні організми вивчає:

А.Бактеріологія    Б.Зоологія   В.Мікологія

2.Білки складаються:

А.З моносахаридів   Б.З нуклеотидів   В.З амінокислот

3.Хемосинтез здійснюють:

А.Тварини   Б.Зелені водорості   В.Залізобактерії

4.Клітинниий сік заповнює:

А.Вакуоль   Б.Лейкопласт   В.Ядро

5.Синтез ДНК здійснює:

А.ДНК – полімераза   Б.РНК – полімераза   В.Глікоген

6.Органела,в якій розташовані хромосоми:

А.Лізосома   Б.Ядро   В.Хлоропласт

7.Дайте визначення (1,5б)

Білки - …

Фотосинтез - …

8.Дайте відповідь на запитання (2б)

1)Які функції виконують моносахариди?

2)У чому полягає планетарна роль клітинного дихання?

3)У чому відмінність між реплікацією і транскрипцією?

 

 

                                 ВАРІАНТ 2

Тестові завдання (0,5б)

1.Мохи вивчає:

А.Альгологія   Б.Бріологія   В.Арахнологія

2.Полісахариди складаються:

А.З моносахаридів   Б.З нуклеотидів   В.З амінокислот

3.Активне захоплення твердих обєктів клітиною:

А.Дифузія   Б.Піноцитоз   В.Фагоцитоз

4.Органела,в якій розташовані хромосоми:

А.Лізосома   Б.Ядро   В.Хлоропласт

5.Синтез РНК здійснює:

А.ДНК - полімераза   Б.РНК – полімераза   В.Глікоген

6.Плазміди – це:

А.Кільцеві молекули ДНК   Б.Лінійні молекули ДНК   В.Лінійні молекули РНК

7.Дайте визначення (1,5б)

Амінокислоти - …

Хемосинтез - …

8. Дайте відповідь на запитання (2б)

1)Які функції в живих організмах виконують білки?

2У чому полягає планетарна роль хемосинтезу?

3)Які процеси відбуваються в організмі під час ембріогенезу?


 Підсумкова контрольна робота з хімії за I семестр.(7кл)

                                                      1варіант

1.Допоможіть Андрійку написати по 2 формули простих і складних речовин.

                                                                                                                                   (0,5 б)

2.Мідь,ртуть,хлор,фосфор,цинк,азот. Розподіліть дані елементи на метали і неметали.                                                                                                                (0,5 б)

3.Складіть формули речовин за валентністю:KO, MgCl, FeO, AlCl, CO, NaBr, BaCl( валентність Феруму(ІІІ),Карбону(ІV),Брому(І),Хлору(І)).                   (1,5 б)

4.Напишіть, що означають такі вирази:

5H2

4Al

6H2O

3CO2

5O                                                                                                                             (1,5 б)

5. Допоможіть Світлані скласти формулу речовини, до складу якої входить два атоми Гідрогену, один атом Сульфуру та чотири атоми Оксигену.Обчисліть відносну молекулярну масу даної речовини.        (1,5 б)

6.Запишіть хімічні рівняння між даними речовинами та розставте коефіцієнти у наступних схемах реакцій:                    (валентність Хлору(І), Сульфуру(ІІ))                            

а.) Na+O2à

б.) Mg+Cl2à

в.) К+Sà                                                                                                                    (2 б)                                                                                                                           

7.Обчисліть масову частку Оксигену в речовині BaSO4.                              (2 б)

8.Обчисліть масу Натрію, яку можна добути зі сполуки Натрію з Оксигеном Na2O масою 250кг.Масовою часткою Натрію 0.7.                                       (2,5 б)

Відповіді:7)27% ;8) 175 кг.

                                                      2 варіант

1.Допоможіть Андрійку написати по 2 формули простих і складних речовин.                                                                                                                                                                       (0,5 б)

2.Водень,магній,сірка,алюміній,кисень Розподіліть дані елементи на метали і неметали.                                                                                                                (0,5 б)                                  

3.Складіть формули речовин за валентністю:LiO, BaCl, FeO, NaS, SO, PO, AlCl( валентність Феруму(ІІ),у сполуці з Натрієм валентність Сульфуру(ІІ),у сполуці з Оксигеном валентність Сульфуру(ІІ), Фосфору(V)).                                      (1,5 б)

4.Напишіть, що означають такі вирази:

5O2

3Ca

4H2O

3Na

4O                                                                                                                             (1,5 б)

5. Допоможіть Світлані скласти формулу речовини, до складу якої входить три атоми Гідрогену, один атом Фосфору та чотири атоми Оксигену.Обчисліть відносну молекулярну масу даної речовини.                                               (1,5 б)

6.Запишіть хімічні рівняння між даними речовинами та розставте коефіцієнти у наступних схемах реакцій:

а.) Li+O2à

б.) Ba+Cl2à

в.) Cu+Sà

(валентність хлору(І), сульфуру(ІІ))                                                                    (2 б)

7.Обчисліть масову частку Оксигену в речовині Na2SO4.                           (2 б)

8.Обчисліть масу Кальцію, яку можна добути зі сполуки Кальцію з Оксигеном CaO масою 320кг.Масовою часткою Кальцію 0.7.                                      (2,5 б )

Відповіді:7)45% ;8) 228кг.

Підсумкова контрольна робота з хімії за II семестр (7кл)

                                             1 варіант

1.Напишіть формули оксидів поданих хімічних елементів. Назвіть дані оксиди.

С(II),  Ва,  Fe(III ),  АІ                                                                                     (1.5б)

2. Допишіть рівняння реакцій, якщо відомо,що утворюються два оксиди.

Н2Se + O2 → селен(IV) оксид +…              

Мg S + O2→ сульфур(IV) оксид +…                                                         (1.5б)

3. Допишіть рівняння реакцій, поставте коефіцієнти.

S + O2 →

HgO→

Cu + O2→                                                                                                        (2б)

4. Обчисліть  масу Гідрогену, що входить до складу сульфатної кислоти масою 490 г.                                                                                                  (2б)

5. У воді масою 296 г. розчинили сіль масою 4г. Обчисліть масову частку солі в утвореному розчині.                                                                       (2б)                  

6. Розрахуйте, яку масу води та масу цукру потрібно взяти Марійці, щоб приготувати 150г. розчину з масовою часткою цукру 5%.              (3б)                                                                                

 

 

4) 5г;   5)1%;  6)7.5г. цукру, 142.5г. води.

 

 

 

 

 

   

                                             2 варіант

1.Напишіть формули оксидів поданих хімічних елементів. Назвіть дані оксиди.

 Fe(II),  Cu(I),  Li,  Р(V)                                                                               (1.5б)

2. Допишіть рівняння реакцій, якщо відомо,що утворюються два оксиди.

С2H4O + O2 → карбон(IV) оксид +…              

Li2 Se + O2→ селен(IV) оксид +…                                                         (1.5б)

3. Допишіть рівняння реакцій, поставте коефіцієнти.

C + O2 →

H2O2→

Ca + O2→                                                                                                        (2б)

4. Обчисліть  масу Гідрогену, що входить до складу карбонтної кислоти масою 310 г.                                                                                                  (2б)

5. У воді масою 190 г. розчинили сіль масою 10г. Обчисліть масову частку солі в утвореному розчині.                                                                       (2б)                  

6. Розрахуйте, яку масу води та масу цукру потрібно взяти Марійці, щоб приготувати 250г. розчину з масовою часткою цукру 7%.              (3б)                                                                                

 

 

4) 5г;   5)5%;  6)17.5г. цукру, 232.5г. води.

 

 

ХІМІЯ УЧНЯМ

А тепер цікаві факти з хімії, які ви точно не знали:


  • Наприклад, коли ми ріжемо цибулю і «плачемо» – то заслуга цих фіктивних емоцій належить саме сірці, яка вбирається в грунт, де росте цибуля. 
  • У провінції Індонезії існує вулкан, повністю заповнений сірою, який носить назву Кава Иджен. Вона осідає на трубах, після чого робочі збивають її арматурою і несуть на зважування. Там таким чином вони заробляють собі на життя.
  • Гігієнічні «продукти» на основі сірки створені спеціально для чистки проблемної шкіри від вугрів і висипки. 
  • Вушна сірка, яку нас привчили видаляти ще з дитинства ватними тампонами, «отруює» наше життя з благородними намірами. У ній містяться особливі ферменти лізозіма; саме вони «не пускають» в наш організм усі бактерії.

 Живий кінетичний пісок. Нова супер технологія в хімії.   


Продовжимо список наших цікавих фактів про хімію. 

  • У 1985 році група американських і англійських дослідників відкрили молекулярні сполуки з вуглецю, які сильно нагадують своєю формою футбольний м’яч. На честь нього і хотіли назвати відкриття, проте вчені не домовилися, який термін використовувати — football чи soccer (термін футболу в США). У підсумку з’єднання назвали фуллеренами на честь архітектора Фуллера, який придумав геодезичний купол, складений з тетраедрів. 
  • Французький хімік, аптекар і лікар Нікола Лемері (1645-1715) свого часу спостерігав щось схоже на вулкан, коли, змішавши в залізній чашці 2 г залізної тирси і 2 г порошкоподібної сірки, доторкнувшись до неї розпеченою скляною паличкою. Через деякий час з приготовленої суміші почали вилітати частинки чорного кольору, і сама вона, сильно збільшившись в обсязі, так розігрілася, що почала світитися. 
  • Виділення газоподібного фтору з фторвмісних речовин виявилося одним з найважчих експериментальних завдань. Фтор має виняткову реакційну здатність; причому часто його взаємодія з іншими речовинами відбувається із запалюванням і вибухом. 
  • Йод відкрив в 1811 році французький хімік Б. Куртуа Існує — така версія відкриття йоду. Відповідно до неї, винуватцем відкриття був улюблений кіт Куртуа: він лежав на плечі хіміка, коли той працював в лабораторії. Бажаючи розважитися, кіт стрибнув на стіл і зіштовхнув на підлогу судини, які стояли поруч. В одній з них перебував спиртовий розчин золи морських водоростей, а в іншій — сірчана кислота. Після змішання рідин з’явилася хмара синьо-фіолетового пару, що було не чим іншим як йодом. 
  • У головному мозку людини за одну секунду відбувається 100 000 хімічних реакцій 
  • У 1903 році в американському штаті Канзас з нафтової свердловини раптово забив фонтан газу. На великий подив нафтовиків, газ виявився негорючим. Нова зустріч з ним припала на роки Першої світової війни. У німецький дирижабль, що скидає бомби на Лондон, потрапив запальний снаряд, але дирижабль не спалахнув. Повільно стікаючи газом, він відлетів геть. Секретні служби Англії переполошилися: до цього німецькі дирижаблі вибухали від попадання снарядів, так як були наповнені воднем. Експерти-хіміки згадали, що задовго до війни німецькі пароплави чомусь везли, як баласт монацитовий пісок з Індії та Бразилії. Цим газом був гелій. У монацитовому піску, який довгий час був головним гелійовмісною сировиною, міститься радіоактивний елемент торій, при розпаді якого утворюється гелій, який по щільності поступається тільки водню, але має перед воднем перевагу: він негорючий і хімічно інертний. На цьому закінчимо наші цікаві факти про таку науку, як хімія. Якщо вам відомі цікаві факти з області хімії, то пишіть їх нам в коментарі і ми обов’язково, внесемо їх до нашого списку.


 Наука про речовини та їх перетворення ХІМІЯ ТЕСТИ 7КЛАС

1 балл
Наука що вивчає живі організми та їх життєдіяльність *
1 балл
Вкажіть речовину що можна зустріти у природі *
1 балл
Горіння свічки це... *
1 балл
Наука яка поєднує у собі дві природничі науки і вивчає основи всього живого називається *
1 балл
Середньовічна назва хімії це... *
1 балл
Серед переліку вчених виберіть вітчизняного хіміка XIX століття *
1 балл
Чим займались алхіміки у часи середньовіччя? *
1 балл
Визначте українського хіміка який відкрив протигаз *
1 балл
Назвіть вченого, який відкрив періодичну систему *
1 балл

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 


Немає коментарів:

Дописати коментар

Роботи учнів